Kolm päeva kauneid kunste
Õpilased võtmehoidjaid valmistamas      Foto: Kristi Teder

Õpilased võtmehoidjaid valmistamas     Foto: Kristi Teder

10.-12. novembrini toimusid koolis kaunite kunstide päevad. Seekord lõimiti kunst, käsitöö, ajaloo, eesti ja slaavi kultuuri ning rahvakunstiga.

Teisipäeval, 10. novembril oli külas käsitöö- ja rahvakunstimeister Anu Randmaa, kes jutustas kuuenda klassi õpilastele, millest ja kuidas lapsed vanasti mänguasju valmistasid, kiikesid, pulmaväravaid ja hobuseid ehtisid.

Kristi Teder
õpetaja

Pärast näpunäiteid ja hakkasid õpilased usinalt värvilisi riideribasid lõikama, et nendest rõõmsaid kaltsututte meisterdada. Kõige lõpuks lisasid nad mõned helmed ehteks juurde, kinnitasid tutid võtmerõngale ja valmiski vajalik tarbeese, nii lihtne ja kaunis võtmehoidja.

7.-9. klassi noored said Anu Randmaalt rahvarõiva kandmise õpetust. Kõigepealt tuli jutuks esivanemate rõivastumise ajalooline taust ja pärast toimus päris demonstratsioonesinemine. Anu Randmaa õpetussõnade järgi riietati tütarlaps särgist kuni pikk-kuueni. Vahepeale jäid kaks vööd, sukad, sukapaelad, seelik, käised, kampsun, pärg, ehted (mida rikkam talu seda uhkemad ehted). Seejärel sai tütarlapsest naine, sest talle pandi põll ette, tanu pähe ning suurrätt õlgadele.

Anu Randmaa julgustas noori leidma traditsioonilistelt rahvarõivastelt elemente, tikandeid, ehteid, detaile ning neid kombineerima enda igapäevaste rõivastega.

Kolmapäeval, 11. novembril olid kõik huvilised oodatud saali vaatama filmi „Vabaduse mustrid“.

Filmi keskmes on erakordsed emad ja vanaemad, kes 1944. aastal Eestist paatidega põgenedes viisid võõrale maale endaga kaasa rikkaliku pärandi ja säilitasid oma identiteedi, valmistasid rahvarõivaid, kudumeid, tikandeid ja tekstiile ning õpetasid neid oskusi ka oma lastele.

Neljapäev, 12. novembril tutvustas õpetaja Iren Šarapova slaavi kultuuri ja rahvakunsti. Koos arutleti teemal, millal sai alguse rahvuse mõiste ja mille poolest on just vene rahvarõivad erilised. Vene rahvarõivad on inspiratsiooniallikaks paljudele maailmakuulsatele moeloojatele.

Koolimaja I korruse fuajeed kaunistavad 6. klassi tüdrukute värvitud eesti rahvarõivaste käiste lillkirjad.