Külaskäik Konekeskosse

Foto: Anne Põder

Sel nädalal ootavad mitmed asutused ja ettevõtted Eestis töökohtadesse oma töötajate lapsi, et näidata neile, mis tööd nende emad-isad teevad. Algatuse «Tööle kaasa» raames avas esmaspäeval oma uksed koolilastele Mäekülas põllumajandustehnika müügi ja hooldusega tegelev Konekesko Eesti AS. Konekeskos töötav Rasmus Vingisaare isa Varbo oli nii lahke, et võttis koos pojaga tööle kaasa kogu Paide ühisgümnaasiumi IIa klassi poistepere. Konekesko müügijuht Tiit Kurvits rääkis esmalt poistele, millega ettevõte üldse tegeleb ja kuidas uute ja kasutatud traktorite ning kombainide müük päriselt käib. Ta märkis, et sugugi mitte kõik põllumehed ei jaksa osta uut tehnikat ning selleks ringleb turul ka päris palju kasutatud põllumajandusmasinaid.

Anne Põder
lapsevanem

Seejärel demonstreeris mehhaanik Ivo Aal poistele piltlikult, kuidas töötavad mootorid, mida teeb elekter ning mida läheb vaja põlemiseks. Erinevad katsed, millest tekkis suitsu, tuld ja küttelõhna ajasid poistel näpud sügelema, kuid paraku nad mehist tööd veel päris ise proovida ei saanud. Küll aga kuulsid nad, et sellise töö tarvis on vaja koolis usinalt õppida keeli, füüsikat ja matemaatikat. Hooldusjuht Varbo Vingisaar viis poisid kordamööda nüüdisaegse traktoriga sõitma näidates, et tark masin suudab isegi roolikeerajata sõita kui talle on teekond varem ette antud. Poiste näod olid masinaid ja tehnikat nähes rõõmsad ning uudistamist ja küsimusi oli omajagu. Suurte ja võimsate masinate rooli taha istudes tunnistas nii mõnigi, et tahaks kunagi osata traktori või kombainiga sõita. «Tööle kaasa» on Eesti kaubandus- ja tööstuskoja algatus, milles nad kutsusid üles ettevõtjaid avama uksed oma töötajate 7.−9. klassis käivatele (või ka noorematele) lastele, et neil oleks võimalus vanemate töö ja töökeskkonnaga lähemalt tutvuda. Ettevõttele on see suurepärane võimalus tutvustada potentsiaalsetele tulevastele töötajatele oma valdkonda ning olla vastutustundlik ja peresõbralik ettevõte.

Lapsed saavad vanema töökohta külastades aga teadlikumaks töömaailmas toimuvast. Nad näevad ja saavad teada, mis on ema või isa igapäevatöö, milline on tööpäev ja –keskkond, töö sisu ja selle väärtus. Samuti selgitab selline tutvus, miks erinevad tööd on vajalikud ja et iga töö tegija on tähtis.