Vabariiklikus voorus väideldi koolivaheaegade teemal
Saara võistlustules

Saara võistlustules                         Foto: erakogu

7. aprillil osales 10. a klassi õpilane Saara Sion Tallinna Goethe Instituudis saksakeelse väitlusvõist-luse „Jugend debattiert inter-national“ poolfinaalis, mille teemaks oli „Kas õpilased peavad saama kaasa rääkida selles, millal on koolivaheajad?” Varuvõistlejana oli konkursiks valmistunud Katarina Perman.

Teema tundus alguses raske, sest õpilased räägivad üldjuhul vaheaegade määramisel kaasa minimaalselt. Tegelikult on võimalus arvamuse ütlemiseks olemas, aga seda õigust pole väga palju kasutatud. Väitluses toodi välja, et õpilased peaksid juba koolis õppima demokraatlikus otsustamisprotsessis osalemist ning ka vaheaegade teemal julgemalt arvamust avaldama. Kõige tugevam vastuargument oli see, et kui vaheajad on näiteks ühes linnas või maakonnas liiga erinevatel aegadel, toob see kaasa palju probleeme transpordikorralduses.

Saara sai suurepäraselt hakkama, mitte kohkudes väärikate vastaste ees, kes on saksa keelt õppinud alates 2. klassist. Kuigi keeleoskus ei ole väitluses kõige olulisem, on kiirelt reageerimiseks vaja piisavalt hästi keelt osata. Osalemisest saadud kogemust ei kaalu miski üles.

Ellen Rosimannus
õpetaja